Szczyrk jest atrakcyjną miejscowością nie tylko zimą, przyciąga rzesze turystów również latem, pragnących spędzić czas na łonie natury. Dla turystów preferujących zwiedzanie gór pieszo proponujemy wiele szlaków o różnym stopniu trudności. Natomiast osoby lubiące czuć adrenalinę, mogą wybrać szlaki dla rowerzystów. Naszą miejscowość można także zobaczyć z lotu ptaka co umożliwi lot paralotnią w tandemie z instruktorem lub dla chcących więcej, kurs paralotni, który można już zrobić w ciągu jednego tygodnia. A dla tych co nie lubią przemęczać się zbytnio proponujemy spacer po mieście.
Po dniu pełnym wrażeń warto wybrać się do restauracji, pubu lub dyskoteki aby zaznać trochę życia towarzyskiego.
Kompleks skoczni narciarskich "Skalite"
Zaraz po wjechaniu do Szczyrku od strony Bielska po prawej stronie można zobaczyć zabytkowy, drewniany kościółek św. Jakuba Starszego, a po lewej – kompleks skoczni narciarskich Skalite. Kompleks usytuowany jest na stoku góry o tej samej nazwie.
Pierwsze zawody na Skalitem odbyły się 14 lutego 1937 roku. Po zakończeniu II wojny światowej skocznia została przebudowana przed narciarskimi mistrzostwami Polski w 1948 r. W latach 70. ubiegłego wieku ponownie została przebudowana na wzór skoczni olimpijskiej w Holmenkollen. Kolejny raz zmodernizowano ją w latach 2007-2008.
Na przełomie 2008 i 2009 dobudowano obok skoczni normalnej obiekt o punkcie K usytuowanym na 70 metrze (HS-77).
Obiekt robi na tyle duże wrażenie, że warto podejść pod samą skocznie, nawet jeśli nie jesteśmy fanami skoków czy lotów narciarskich.
Skrzyczne (1257 m n.p.m.)
Najwyższy szczyt Beskidu Śląskiego. Ze Szczyrku na Skrzyczne prowadzą dwa szlaki turystyczne (zielony i niebieski). Wejście na szczyt zajmuje około 2 h 15 min. Ze Skrzycznego roztacza się wspaniała panorama na Beskid Żywiecki, okolice Żywca i Jeziora Żywieckiego. Przy bezchmurnej pogodzie możemy dostrzec Babią Górę, a nawet Tatry. Na szczycie znajduje się schronisko PTTK, taras widokowy, ścianka wspinaczkowa, górna stacja kolejki linowej, a także Radiowo - Telewizyjny Ośrodek Nadawczy. Zimą Skrzyczne jest rajem dla amatorów białego szaleństwa. Na stokach Skrzycznego znajduje się również bardzo trudna, wyczynowa trasa zjazdowa posiadająca licencję Międzynarodowej Federacji Narciarskiej FIS na rozgrywanie różnych zawodów w narciarstwie alpejskim. Skrzyczne jest bardzo popularne wśród miłośników paralotniarstwa. Na Skrzyczne można się dostać wjeżdżając koleją linową, podzieloną na 2 odcinki, w 2014 roku górna część wyciągu krzesełkowego została zastąpiona nowoczesnym wyciągiem kanapowym.
Wyciąg kanapowy na Skrzyczne
Dolna stacja kolejki mieści się przy ul. Myśliwskiej 45 (tel. 817 86 20), niedaleko przystanku PKS Szczyrk Kolejka. Wyciąg podzielony został na dwa odcinki:
1. Szczyrk - Hala Jaworzyna
2. Hala Jaworzyna - Skrzyczne.
Malinowska Skała
Malinowska Skała przy czerwonym szlaku, wiodącym ze Skrzycznego.
Przy czerwonym szlaku wiodącym z Salmopola, na południowo-zachodnich zboczach Malinowskiej Skały, leży Jaskinia Malinowska, zwana też Jaskinią Ondraszka (słynny zbój, jak powiadają, miał tu swoją siedzibę). Jaskinia uchodzi za jedną z ciekawszych i ładniejszych nie tylko w Beskidzie Śląskim, ale i w całej Polsce. Ma 132 m korytarzy i owiana jest mgiełką legend i podań o Ondraszkowych zbójnikach, którzy jakoby mieli tu swoją kryjówkę i skarbiec, jak też opowieści o prześladowanych w czasach kontrreformacji ewangelikach czy wcześniej husytach. Tak naprawdę śladów po husytach badacze jaskini nie stwierdzili - są natomiast reszki drewnianych stempli, co mogło sugerować prowadzenie w przeszłości jakiś prac poszukiwawczych czy górniczych.
Jaskinia zaliczana jest do zabytków przyrody i chociaż zejście do niej jest dość niebezpieczne - poprzez studnię głębokości 15 m - zamocowano drabinki dla odważnych speleologów-amatorów. Sanktuarium Na Górce
Pochodzący z 1912 roku kamienny kościół Matki Boskiej Królowej Polski, znajduje się na południowym stoku Magury. Górka stała się miejscem pielgrzymek, dzięki temu, że w 1894 roku pewnej pasterce Juliannie Pezdzie ukazała się Matka Boska. Wieść bardzo szybko się rozeszła i odtąd Górka stała się miejscem Kultu Maryjnego. Obecnie świątynią opiekują się oo. salezjanie. Siedząc na ławeczce nieopodal kościoła możemy delektować się ciszą i wspaniałymi widokami okolicznego krajobrazu. Niedaleko kościółka znajduje się ścieżka wiodąca do leśnej kapliczki ze źródłem, posiadającym uzdrawiającą moc.
Beskidzka Galeria Sztuki
43-370 Szczyrk, ul. Myśliwska 60, tel. (0 33) 817 87 16 - znajduje się tu ekspozycja głównie współczesnego malarstwa i ceramiki. W galerii organizowane są również "Spotkania ze sztuką" (wykłady o sztuce, warsztaty plastyczne, koncerty muzyki klasycznej, wieczory autorskie poetów i pisarzy), a także imprezy folklorystyczne.
Drewniany Kościół Św. Jakuba
Zbudowano pod koniec XVIII wieku, a następnie rozbudowano w latach 1937-39. Świątynia jest najcenniejszym zabytkiem Szczyrku. Wystrój wnętrza jest w stylu późnobarokowym. W kościele można podziwiać trzy ołtarze, liczne obrazy, a także chrzcielnicę kamienną i trzy kamienne kropielnice z początku XIX wieku. Na wieży kościoła umieszczony jest dzwon pochodzący z 1691 roku.